Organizations
Agri-Business Council of Arizona
American Southwest Credit Union
Arizona Association for Economic Development
Arizona Association of REALTORS
Arizona Cattlemen's Association
Arizona Charter Schools Association
Arizona Citizens for the Arts
Arizona Community Action Association
Arizona Construction Association
Arizona Consumers Council of Tucson
Arizona Diamondbacks
Arizona Hispanic Chamber of Commerce
Arizona Investment Council
Arizona Municipal Power Users' Association
Arizona Nursery Association
Arizona Opportunities Industrialization Center
Arizona's Generation & Transmission Cooperatives
APS
B. Bunch Company, Inc.
Buckeye Valley Chamber of Commerce
Bullhead Regional Economic Development Authority
Casa Grande Union High School District
Center for Economic Integrity
Central Arizona Project Association
Central Arizona Regional Economic Development Foundation
Central Arizona Water Conservation District
Chicanos Por La Causa, Inc.
Children's Action Alliance
Chino Valley Area Chamber of Commerce
Comite de Bienestar, Inc.
Community Action Human Resources Agency
Cottonwood Economic Development Council
Douglas International Port Authority
Duncan Valley Electric Cooperative
East Valley Partnership
Economic Collaborative of Northern Arizona
Electrical District #2
Electrical District #3 of Pinal County
Equality Arizona
Esio Beverage Company, LLC
Flagstaff Chamber of Commerce
Friendly House, Inc.
Glendale Chamber of Commerce
Graham County Electric Cooperative
Grand Canyon State Electric Cooperative Association
Greater Phoenix Economic Council
Greater Phoenix Leadership
Greater Phoenix Urban League
Greater Yuma Economic Development Corporation
Green Valley Community Coordinating Council
Interfaith Community Services
Irrigation & Electrical Districts' Association of Arizona
La Paz Economic Development Corporation
LD1 Republicans
Mohave Electric Cooperative
Mt. Graham Regional Medical Center
Navopache Electric Cooperative
New Life City Church
New Mexico Utility Shareholders Alliance
North Scottsdale Chamber of Commerce
ONE Community
Primavera Foundation
Roosevelt Row Community Development Corporation
Salt River Project
Scottsdale Chamber of Commerce
Scottsdale Healthcare
Sedona Tea Party
Show Low Chamber of Commerce
Society of St. Vincent de Paul – Phoenix Diocesan Council
Southern Arizona Leadership Council
Southwest Valley Chamber of Commerce
Sulphur Springs Valley Electric Cooperative
Surprise Regional Chamber of Commerce
Tempe Chamber of Commerce
The Salvation Army – Tucson
Trico Electric Cooperative, Inc.
Tucson Electric Power/UNS Energy
Tucson Urban League
United Dairymen of Arizona
United Food and Commercial Workers Local 99
Valle Del Sol
Valley Partnership
Valley Youth Theater
Water Resource Institute
Wellton-Mohawk Irrigation and Drainage District
Western Growers Association
WESTMARC
Wickenburg Chamber of Commerce
Yuma County Chamber of Commerce
State Officials
Tom Horne, Attorney General
Bob Corbin, Attorney General (Former)
State Senators
Dave Bradley
Chester Crandell
Steve Gallardo
Gail Griffin
Linda Lopez
Barbara McGuire
Robert Meza
Lynne Pancrazi
Steve Pierce
Leah Landrum Taylor
Lori Daniels (Former)
Lori Klein (Former)
Russell Pearce (Former)
State Representatives
Lela Alston
Mark Cardenas
Heather Carter
Lupe Contreras
Andrea Dalessandro
Juan Carlos Escamilla
Rosanna Gabaldon
Ruben Gallego
Ethan Orr
Lisa Otondo
T.J. Shope
Bob Thorpe
Jim Weiers
Manuel Alvarez (Former)
Russ Jones (Former)
County Officials
Sylvia Allen, Navajo County Supervisor
Craig Brown, Yavapai County Supervisor
King Clapperton, La Paz County Supervisor
Russ Clark, Yuma County Supervisor
Chip Davis, Yavapai County Supervisor
Ann English, Cochise County Supervisor
Greg Ferguson, Yuma County Supervisor
Tommie Cline Martin, Gila County Supervisor
John Maynard, Santa Cruz County Supervisor
Russell McCloud, Yuma County Supervisor
Steve Miller, Pinal County Supervisor
Rudy Molera, Santa Cruz County Supervisor
Jim Palmer, Graham County Supervisor
Michael Pastor, Gila County Supervisor
Pete Rios, Pinal County Supervisor
Manny Ruiz, Santa Cruz County Supervisor
Rowle Simmons, Yavapai County Supervisor
Jack Smith, Yavapai County Supervisor
Lenore Stuart, Yuma County Supervisor
David Tenney, Navajo County Supervisor
Jesse Thompson, Navajo County Supervisor
Thomas Thurman, Yavapai County Supervisor
Dawnafe Whitesinger, Navajo County Supervisor
Mary Rose Wilcox, Maricopa County Supervisor
Mayors
Bob Barrett, City of Peoria
Greg Bryan, Town of Tusayan
Nikki Check, Town of Jerome
John Cook, Town of Wickenburg
Adolfo Gamez, City of Tolleson
Jack Hakim, City of Bullhead City
Steve Holt, Town of Gila Bend
Sam Hosler, Town of Kearny
Bob Jackson, City of Casa Grande
Marlin Kuykendall, City of Prescott
W.J. "Jim" Lane, City of Scottsdale
Scott LeMarr, Town of Paradise Valley
John Lewis, Town of Gilbert
Georgia Lord, City of Goodyear
Christopher Marley, Town of Chino Valley
Jackie Meck, Town of Buckeye
Mark Mitchell, City of Tempe
J.R. Nagy, City of Eloy
Terry Nolan, Town of Dewey-Humboldt
Bob Rivera, Town of Thatcher
Jonathan Rothschild, City of Tucson
David Schwan, Town of Carefree
Daryl Seymore, City of Show Low
Tom Shope, City of Coolidge
Harvey Skoog, Town of Prescott Valley
Scott Smith, City of Mesa
Greg Stanton, City of Phoenix
Charles Vega, Town of Hayden
Sharon Wolcott, City of Surprise
Councilmembers
Ron Aames, City of Peoria
Lerry Alderman, City of Globe
Aaron Allen, Town of Thatcher
Richard Alton, City of Surprise
Robert Baeza, Town of Miami
Chris Band, Town of Wickenburg
Cody Beeson, City of Yuma
Mike Best, Town of Chino Valley
Jim Biundo, City of Surprise
Michael Black, Town of Miami
Kelly Blunt, Town of Wickenburg
Ernie Bunch, Town of Cave Creek
Wally Campbell, City of Goodyear
Cathy Carlat, City of Peoria
Tom Celaya, Town of Florence
Sam Chavira, City of Glendale
Gloria Cota, Town of Guadalupe
Sam Crissman, Town of Wickenburg
Darryl Croft, Town of Chino Valley
Lana Dalton, Town of Kearny
Jenn Daniels, Town of Gilbert
Sal DiCiccio, City of Phoenix
Jon Edwards, City of Peoria
Coral Evans, City of Flagstaff
Lisa Fitzgibbons, City of Casa Grande
Bill Gates, City of Phoenix
Carol German, Town of Camp Verde
Bradford Gordon, Town of Camp Verde
Kolby Granville, City of Tempe
D. Wayne Griffin, Town of Thatcher
Skip Hall, City of Surprise
Michelle Hess, Town of Buckeye
Craig Heustis, Town of Buckeye
Sharolyn Hohman, City of Goodyear
Donald Innes, Town of Thatcher
Michael Johnson, City of Phoenix
Royce Kardinal, Town of Wickenburg
Dennis Kavanaugh, City of Mesa
Virginia Korte, City of Scottsdale
Mary Kortsen, City of Casa Grande
Thomas Lagunas, Town of Hayden
Kenneth Larson, Town of Thatcher
Carlo Leone, City of Peoria
Bob Littlefield, City of Scottsdale
Enrique Lopez, Town of Hayden
Ruben Madrid, Town of Wickenburg
Joy Martin, Town of Thatcher
Brian McAchran, Town of Buckeye
Leslie McClendon, City of Yuma
Jim McDonald, City of Avondale
Thomas McGuire, Town of Cave Creek
Bill Mulleneaux, Town of Thatcher
Maria Munoz, Town of Hayden
Joel Navarro, City of Tempe
Michael Nowakowski, City of Phoenix
Eric Orsborn, Town of Buckeye
William Patena, City of Peoria
Angie Perez, Town of Guadalupe
Guy Phillips, City of Scottsdale
Micah Powell, City of Eloy
Melissa Price, Town of Carefree
Tony Rivero, City of Peoria
Andrew Sanchez, Town of Guadalupe
Augustine Sauceda, City of Eloy
Robin Arredondo-Savage , City of Tempe
Onnie Shekerjian, City of Tempe
Gary Sherwood, City of Glendale
Tom Simplot, City of Phoenix
Sheila Stephenson, Town of Kearny
Bill Stipp, City of Goodyear
Ray Strauss, Town of Buckeye
Jerry Stuart, City of Yuma
Edward Thomas, City of Yuma
Daniel Valenzuela, City of Phoenix
Ralph Varela, City of Casa Grande
Charles Vierhout, City of Avondale
Jim Waring, City of Phoenix
Ken Weise, City of Avondale
John Williams, City of Surprise
Thelda Williams, City of Phoenix
Corey Woods, City of Tempe
Joan Evans, City of Peoria (Former)
Resolutions
City of Douglas
City of Litchfield Park
City of Somerton
City of Yuma
City of Somerton
Town of Parker
Town of Wickenburg
AZPCC Supporters
Ab Jackson
Al Sterman
Alfred Demarbiex
Alfred Sandoval
Allan Lerfald
Alvaro Parra
Amy Beloat
Andrea Kadar
Angela Caceves
Angela Hughey
Ann Kurasaki
Anne Hawkins
Anthony Wauer
Arturo Lorta
Ava Krzak
Barb Sasser
Barbara Miller
Barbara Stockwell
Barry Broome
Beth Medow
Billy Reynolds
Bob Fox
Bob Thomas
Bobb Cooper
Bobby Ogle
Bonnie Kampa
Brad Beloat
Brandon Culpepper
Brian Barkdull
Brian Kaufman
Bruce Willington
C. Brad DeSpain
C.J. Battle
Carissa Higgins
Carl Anderson
Carla Sonntag
Carlos Cabral
Carson Ritchey
Cary Hanks
Casey Rooney
Cathy Schwanke
Cecilia Berend
Charles Bart
Charles Moore
Cheryl Goar
Chiara Durando
Chris Reiss
Chris Udall
Christina Barton
Christopher Maher
Chuck Braun
Cindy Logan
Cindy Riding
Creden Huber
Cynthia Moulton
Cynthia Zwick
Dale Casey
Damon Schaller
Dana Naimark
Daniel Demarbiex Jr.
Daniel Depena
Daniel Poryanda
David Hirsch
David Jones
David Know
David Martin
David Mason
David Vandener
Dean Wine
Deanna Kupcik
Debbie Ritchey
Deidre Hendricks
Delbert Hawk
Dennis Carpenter
Derrick Hall
Des Matthews
Diane Joens
Diane McCarthy
Dino Eliades
Dionicio Geronimo
Don Black
Don Rinehart
Donald Newton
Doreen Ortega
Doug Myers
Douglas Shald
Duane Riedl
Dwight Kadar
Ed Gerak
Ed Muder
Eddie Jimenez
Edmundo Hidalgo
Edward Normand
Eileen Sigmund
Elston Grubaugh
Emily Berend
Emily Stafford
Emory Maxwell
Enrique Rodriguez
Eric Johnson
Eric Lloyd
Franklin Bates
Gabriela Mercer
Gareth Dihel
Garret Granata
Gary Baumgartner
Gene Blue
Gene Dufoe
Gene Spears
George Dean
Glenn Helm
Greg Cox
Greg Kisil
Harold Culpepper
Harry Hirsch
Harry McKee
Ian Delaney
Irene Littleton
Itasca Small
Ivars Vancers
Jack Blair
Jaime Laza
James Candland
James Dinkle
James Petrie
Jan Andrews
Janice Olea
Jared Gorshe
Jason Hodor
Jason Smith
Jay Preskitt
Jeff Sears
Jennifer Poryanda
Jeremiah Ludlam
Jerry Thomas
Jerry Wetta
Jim McLaughlin
Jim Pyers
Joandell Butler
Joe Bolley
Joe Galli
Joel Weeks
John Baunoch
John Berend
John Delasaux
John Fallucca
John Koury
John Shafer
Jon Hart
Joselvis Salazar
Joseph Hobbs
Joseph Jacobus
Joseph Nye
Joseph Riley
Joyce Grossman
Joyce Hemmen
Judee Jackson
Judith Anderson
Judith Gordon
Judy Koski
Julia Brooks
Julie Engel
Julie Pastrick
Karen Benson
Karen McLaughlin
Kat Bramlett
Kathryn Thatcher
Kathryn Westmoreland
Kathy Knoop
Kelly Griffith
Ken Rosevear
Kendall Stephenson
Kenny Salinas
Kent Koroschetz
Kim Owens
Krystal Sanchez
L. Nick Buckelew
LaDonna Ockinga
Larane McKee
Larry Hinchliffe
Larry Roberts
Larry Templeton
Laurence Waterstradt
Lawrence Medow
Leigh Shafer
Leila Miller
Lia Lantz
Linda Brickman
Linda Kersey
Lisa Atkins
Lisa James
Lisa McCabe
Lisa Urias
Luis Potter
Lynne Weaver
Maria Westberg
Marien Miller
Mark Finchem
Mark Lewis
Mark Long
Mark Pentecost
Marsha Thompson
Mary Larson
Mary Lou Rosales
Matthew Berend
Meredith Butler
Merrianne Geisday
Michael Aerndon
Michael Bast
Michael Curtis
Michael Garola
Michael Harrison
Michael Lowe
Michael Mitts
Michael Pearce
Michael Polete
Michelle Pabis
Michelle Rider
Mike Billotte
Mike Bohannan
Mike Castillo
N.W. Plummer
Nakeisha Young
Nancy Biggs
Nancy Hawkins
Nanette Wick
Nick Peters
Nicole LaSlavic
Nohemi Gradillas
Nyles Courtney
Oscar Guerrero
Oscar Pacey
Pam McIntosh
Pam Stevenson
Pam Wilkinson
Patrick Ledger
Patrick Smith
Patti Baumgarden
Pedro Lopez
Peggy Hutchison
Peggy MaGee
Peggy Weathers
Phil Tutor
Philip Ochoa
Phillip Hubbard
Phillip Townsend
Ray Andrews
Ray Weirick
Raymundo Paz
Rex Kennedy
Richard Bowen
Rick Hennessey
Rick Kidder
Robert Gapasin
Robert Kersey
Robert Lopez
Robert Lynch
Robert Van Horn
Roc Arnett
Roger Hesketh
Rob Haney
Ron Raber
Ron Shoopman
Rose Mary Arellano
Rosemary Bochner
Ruby Lerfald
Ruby White
Russell Wittenberg
Ryan Rapier
Sage Dillon
Sam Hoover
Sandi Bartlett
Sandra Ferguson
Scott Boyd
Scott Dearth
Scott Lloyd
Scott Ray
Shane Dietrich
Shannon Goodsell
Shem Fought
Sherman Marshall
Shirly Waller
Skip Becker
Stephanie Klontz
Stephen Rex
Steve Cox
Steve Lines
Steve Yamamori
Sue Bunch
Sue Goodchild
Sue Sisley
Susan Rajchil
Susan Tegmeyer
Suzanne Kropp
Suzanne Martin
Suzanne Pfister
Ted Jones
Thomas Cabrera
Thomas Martin
Tim Tuntland
Todd Garvin
Todd Wilson
Tom Husband
Tom Jones
Tony Astorga
Tony Cabanillas
Tony McAdams
Tony Ortiz
Tony Reyes
Tracie Schimikowsky
Trevor Widenski
Tyler Carlson
Tyler Carter
Vic Pomel
Virginia Cleven
Wesley Harris
William Eisert
William Fowler
William Pahweens